Priser kontrollerade 2 november 2026

Statsig pris 2026: Vad team faktiskt betalar per event

En skrivbordsanalys av den levande prissidan, faktureringsguiden och fyra recensionsplattformar, med fyra modellerade månadsfakturor och ägarbytet som du bör räkna in.

Summary

Statsigs prissättning har tre nivåer. Developer är gratis med 2M mätta events och obegränsade flaggkontroller. Pro kostar $150 i månaden med 5M events, sedan $0.05 per 1K events, vilket är $50 per miljon. Vi modellerade $900 i månaden vid 20M events och $58,800 per år vid 100M. Gratisnivån är utmärkt, men överpriset och ägarbytet 2026 från OpenAI till Amplitude gör kostnaden och färdplanen svårare att förutse.

7.8 /10

Statsigs prissättning är generös längst ner och brant vid volym. Gratisnivån Developer ger 2M events och obegränsade flaggkontroller, och Pro kostar $150 i månaden med 5M events, sedan $50 per extra miljon. Vi modellerade $900 i månaden vid 20M events och $58,800 per år vid 100M. Stark för experiment, svagare när det gäller prisförutsägbarhet och leverantörsstabilitet.

Generös gratisnivå
9/10
Förutsägbart pris
5.5/10
Flaggfunktionalitet
8/10
Experimentdjup
9/10
Styrning på lägre nivåer
6/10
Leverantörsstabilitet
5/10
  • Gratisnivån Developer innehåller 2M events, obegränsade flaggkontroller och obegränsat antal användare
  • Flaggor vid 0% eller 100% utrullning genererar inga mätta events, så team som bara kör flaggor kan stanna nära $0
  • G2-betyget 4.7 av 5 från 348 recensioner, där enkel användning nämns oftast
  • Överpris på $0.05 per 1K events ($50 per miljon) gör en månad med 100M events till cirka $4,900 till listpris
  • SSO, rollbaserad åtkomst och 99.95% SLA finns bara i Enterprise, inte i Pro-planen för $150
  • Ägarskapet gick från OpenAI till Amplitude den 5 maj 2026, medan det ursprungliga teamet stannade kvar hos OpenAI

Gratis Developer-nivå, inget kreditkort

Metod

Så fastställde vi prissättningen

Plan paid
Inget betalt abonnemang köptes: publik prissida, faktureringsguide och recensionsplattformar
Version tested
Statsigs prissida så som den var live 2 november 2026 (Developer, Pro och Enterprise, eventbaserad fakturering)
Test period
2026-11-02 → 2026-11-02
Test categories: Publicerade priser • Faktureringsmekanik • Plannivåer • Recensionsstämning • Modellerade fakturor • Ägarrisk

Detta är inget 30-dagars praktiskt test, och vi låtsas inte om något annat. Den 2 november 2026 hämtade vi den levande prissidan för Statsig med en skärmdump i 1440 x 900, läste hela jämförelsetabellen för planerna och faktureringsguiden, och samlade betyg samt fördelar och nackdelar från G2, Capterra och TrustRadius. Vi kontrollerade även Trustpilot, där Statsig saknar listning.

Sedan använde vi de publicerade enhetspriserna för att modellera fyra månatliga fakturor vid 3M, 20M, 100M och 300M events. Små urval och recensioner från leverantörer är märkta. Räkneexemplen är våra egna och märkta som sådana.

Ska du betala för Statsig?

YES if you...

  • Produkt- och plattformsteam som vill ha flaggor, experiment och analys i en konsol på en faktura
  • Team under 2M mätta events per månad som helt kan köra på gratisnivån Developer
  • Team som behöver ändringsgranskning och godkännanden men inte kan motivera ett Enterprise-avtal

NO if you...

  • Team som behöver SSO eller rollbaserad åtkomst utan att förhandla fram ett Enterprise-avtal
  • Plattformsteam som vill ha en fast, förutsägbar faktura i stället för en mätare som följer trafiken
  • Köpare som ser leverantörens färdplan som ett hårt krav på stabilitet
  • SRE-team som främst söker SLO-styrd automatisk återställning, inte experiment
Priser

Statsigs nivåer enligt publicerade priser 2 november 2026

Eventbaserad fakturering. Flagg- och konfigurationskontroller är obegränsade på alla nivåer.

Developer

$0 /mån

Tillväxtverktyg för enskilda byggare

  • 2M mätta events per månad
  • Obegränsade flagg- och konfigurationskontroller
  • 50 000 sessionsinspelningar per månad
  • Obegränsat antal användare
  • 1 års datalagring för analys

Enterprise

Anpassat

Skalbara lösningar för stora organisationer

  • Kontrakt baserade på events eller experiment
  • Volymrabatter, inga publika priser
  • Driftsättning i ert eget datalager
  • SSO, rollbaserad åtkomst och team
  • Prioriterad support och 99.95% tjänste-SLA
  • HIPAA-kvalificering med BAA

ROI-kalkyl: Pro kostar $30 per miljon events om du använder alla 5M som ingår, och $50 per miljon utöver det. Ju mer du skickar, desto närmare kommer ditt effektiva pris $50. Det är vår räkning utifrån de publicerade priserna.

Dolda kostnader & fallgropar
  • Överpris faktureras på nästa faktura, medan basavgiften på $150 debiteras i början av perioden
  • Varje Pro-abonnemang omfattar ett projekt, så ett andra projekt innebär ytterligare $150
  • Varje extra dimension på en logghändelse faktureras som ytterligare ett event
  • SSO och rollbaserad åtkomst ligger i Enterprise, som saknar publicerat pris
Verklig skärmdump

Den levande prissidan 2 november 2026

Det här är prissidan så som vi fångade den, oredigerad. De tre nivåerna, de 2M och 5M events som ingår och Pro-priset på $150 syns alla ovanför vikningen.

  • Developer: gratis, inget kreditkort, 2M events
  • Pro: $150 i månaden, 5M events, sedan $0.05 per 1K
  • Enterprise: anpassat, kontrakt baserade på events eller experiment
Statsigs prissida med gratisnivån Developer, Pro för $150 i månaden och anpassad Enterprise-prissättning

Kundbetyg på olika plattformar

Betyg så som de visas på varje plattform 2 november 2026. Volymerna skiljer sig mycket, så väg G2 långt tyngre än Capterra och TrustRadius. Statsig saknar listning på Trustpilot.

4.7 / 5

G2

348 recensioner

5.0 / 5

Capterra

2 recensioner

8.9 / 10

TrustRadius

5 recensioner

n/a

Trustpilot

ingen listning

Verklig skärmdump

Feature Gates: vad gratisnivån faktiskt ger dig

Konsolen för Feature Gates visar status, taggar och antal dagliga kontroller per gate. Kontrollerna är obegränsade. Du betalar för exponeringsdatat bakom Metric Lifts, och bara vid delvisa utrullningar. Den här bilden är en produktskärmdump från Statsig, inte en fångst från vårt eget konto.

  • Kolumnen Daily Checks visar trafiken per gate
  • Taggarna Guardrail och Core grupperar gates efter risk
  • Procentuella utrullningar och attributbaserad målstyrning listas i jämförelsetabellen för planerna
Konsolen Feature Gates i Statsig med gates, status, taggar och dagliga kontroller
Mätt

Det vi mätte

Publicerade priser och recensionsdata hämtade 2 november 2026, plus fyra fakturor modellerade utifrån dem.

Pro, basavgift
$150 per månad Statsigs prissida, inkluderar 5M mätta events
Överpris
$0.05 per 1K events Motsvarar $50 per extra miljon events, faktureringsguiden för Pro
Gratis ingång
2M events per månad Nivån Developer, obegränsade flagg- och konfigurationskontroller, inget kreditkort
Modellerad faktura, 20M events
$900 per månad $150 + 15M x $50 per miljon. Vår räkning till listpris, $10,800 per år
Modellerad faktura, 100M events
$58,800 per år $150 + 95M x $50 per miljon = $4,900 per månad. Vår räkning till listpris
Modellerad faktura, 300M events
$178,800 per år $14,900 per månad till listpris. Volymrabatter för Enterprise gäller men publiceras inte
G2-betyg
4.7 av 5, 348 recensioner 82% femstjärniga, 15% fyrstjärniga, 0% på tre stjärnor eller lägre
TrustRadius-poäng
8.9 av 10, 5 recensioner Litet urval, behandla som riktningsgivande
Klagomål om inlärningskurva på G2
102 omnämnanden 53 'learning curve' plus 49 'steep learning curve' i G2:s sammanfattning av fördelar och nackdelar
Ett produktteam i Serie B skickar 20M mätta events per månad. Developer är gratis upp till 2M. Vad kostar Pro?
Basavgiften på $150 täcker 5M events. Återstående 15M kostar 15 000 x $0.05 = $750. Totalt $900 per månad.
Statsigs prissida med Pro-nivån för $150 i månaden och 5M events ingår
Ett plattformsteam vill bara ha gradvisa utrullningar utan experimentanalys. Behöver de betala?
Inga mätta events uppstår på flaggor vid 0% eller 100% utrullning, och flaggkontrollerna är obegränsade. Efter 2M events fortsätter målstyrningen att fungera, och bara beräkningen av Metric Lift upphör. Ett team som bara kör flaggor kan stanna på Developer för $0.
Statsigs konsol för Feature Gates med dagliga kontroller per gate
Ett team vill ha godkännanden innan en gate ändras i produktion. Vad är den billigaste Statsig-planen med det?
Pro, för $150 i månaden, listar ändringsgranskning och godkännanden. SSO och rollbaserad åtkomst finns inte i Pro, de är bara i Enterprise.
Statsigs tidslinjevy för experiment i konsolen
Verklig skärmdump

Experiment delar samma eventmätare

Experimenttidslinjen är där större delen av eventvolymen kommer ifrån. Exponeringar deduplikeras under 60 minuter på klient-SDK:er och 1 minut på server-SDK:er, så en brusig klientintegration kan kosta mer än en upptagen server.

  • Exponeringar mäts när Metric Lifts är påslaget
  • CUPED och sekventiell testning finns i jämförelsetabellen under avancerade tekniker
  • Holdouts och multi-arm bandits listas under avancerad experimentering
Experimenttidslinjen i Statsigs konsol som visar ett experiment över tid
Avvägning

För- och nackdelar med Statsigs prissättning

Pros

  • Gratisnivån är verklig, inte en provperiod 2M events per månad, obegränsade flaggkontroller, obegränsat antal användare och ett års datalagring, utan kreditkort.
  • Flaggkontroller är aldrig mätaren Du betalar för analyshändelser, inte för utvärdering av en flagga. Flaggor vid 0% eller 100% utrullning genererar inga mätta events.
  • Godkännanden utan Enterprise-avtal Ändringsgranskning och godkännanden finns i Pro för $150 i månaden.
  • En faktura för flaggor, experiment och analys Produktanalys, sessionsinspelningar och experimentering ingår i samma plan i stället för separata leverantörer.

Cons

  • Linjärt överpris gör volym till en stor faktura Vid $50 per miljon kostar 100M events i månaden $4,900 och 300M $14,900 till listpris.
  • Styrning och SLA är förbehållna Enterprise SSO, rollbaserad åtkomst och 99.95% tjänste-SLA ingår inte i Pro-planen för $150, och prissidan anger inget pris för Enterprise.
  • Ägarskapet har bytt två gånger på åtta månader OpenAI förvärvade Statsig i september 2025 och Amplitude tog varumärket och kunderna den 5 maj 2026.
  • Inlärningskurvan är det största klagomålet på G2 Inlärningskurva och brant inlärningskurva står för 102 omnämnanden på G2, före saknade funktioner med 36.
Dom

Slutsats

7.8 /10

Statsigs prissättning är den bästa gratisnivån i kategorin och en mätare som du måste hålla ett öga på. Om ditt team ligger under 2M mätta events i månaden, eller bara kör flaggor med gradvisa utrullningar, kan du stanna på $0 utan att förlora något som spelar roll för att leverera säkert. Om du kör experiment i stor skala, bygg budgeten utifrån eventmatten, inte utifrån $150-rubriken.

De två riskerna står inte på prissidan. Den första är förutsägbarhet: en linjär $50 per miljon betyder att en trafiktopp är en fakturatopp. Den andra är ägaren: Amplitude säljer produkten medan ingenjörerna som byggde den arbetar hos OpenAI, så håll en utgångsväg öppen.

Rekommenderas för: produktteam som vill ha flaggor och experiment i en konsol, och team under 2M events. Rekommenderas inte för: köpare som behöver SSO inom $150-nivån, fasta och förutsägbara fakturor, eller SLO-styrd automatisk återställning som huvudfunktion.

Generös gratisnivåFörutsägbart prisFlaggfunktionalitetExperimentdjupStyrning på lägre nivåerLeverantörsstabilitet
  • Generös gratisnivå 9/10 2M events, obegränsade flaggkontroller
  • Förutsägbart pris 5.5/10 Linjärt överpris följer trafiken
  • Flaggfunktionalitet 8/10 Procentuella utrullningar, attribut- och segmentmålstyrning
  • Experimentdjup 9/10 CUPED, sekventiella tester, holdouts
  • Styrning på lägre nivåer 6/10 Godkännanden i Pro, SSO bara i Enterprise
  • Leverantörsstabilitet 5/10 Två ägarbyten sedan 2025

Vanliga frågor

Hur mycket kostar Statsig 2026?
Statsig har tre nivåer. Developer är gratis med 2M mätta events per månad. Pro kostar $150 i månaden med 5M events ingår, sedan $0.05 per 1K events. Enterprise har anpassat pris. Vi modellerar $900 i månaden vid 20M events.
Är Statsig gratis?
Ja. Nivån Developer är gratis utan kreditkort, med 2M mätta events per månad, obegränsade flagg- och konfigurationskontroller, 50 000 sessionsinspelningar per månad och obegränsat antal användare.
Vad räknas som ett mätt event i Statsig?
Fyra saker: exponeringar från experiment eller flaggor med Metric Lifts påslaget, loggevents, inlästa mätvärden från datalagret och egna mätvärden. Flaggor vid 0% eller 100% utrullning och inaktiverade flaggor genererar inga.
Tar Statsig betalt för flaggkontroller?
Nej. Flagg- och konfigurationskontroller är obegränsade på alla nivåer. Du betalar för analyssidan, alltså exponeringar som loggas med Metric Lifts vid en delvis utrullning, plus de events du skickar.
Vem äger Statsig nu?
OpenAI köpte bolaget i september 2025. Den 5 maj 2026 tog Amplitude över varumärket och kunderna, medan det ursprungliga teamet stannade kvar hos OpenAI.
Hur står sig Statsigs priser mot LaunchDarkly?
De mäter olika saker. LaunchDarkly tar betalt för tjänstanslutningar och MAU på klientsidan, och vi modellerade $38,790 per år för 40 tjänster och 250k MAU. Statsig mäter events, så ett flagg-only-team kan stanna på $0.

Ändringslogg

  1. Första publicering. Prissidan, faktureringsguiden, G2, Capterra och TrustRadius hämtades 2 november 2026, och fyra fakturor modellerades.